Jimmie Åkesson såg ut som ett barn på julafton när det stod klart att SD skulle bli 3e största parti. Nu är ju frågan vad vi kan vänta oss av ytterligare 4 år med SD i Riksdagen? Vad har detta påstådda arbetarparti med pensionärerna bästa för ögonen egentligen gjort under de fyra år de suttit i riksdagen? Här kommer ett antal exempel på motioner de lagt och jag tror vi lugnt kan utgå ifrån att vi får mer av samma vara de kommande 4a åren.
Låt oss starta med den grundlagsändring och den ed som SD önskar att utländska personer skall tvingas svära till Sverige. Jag citerar:
Medborgarskapet är någonting viktigt som inte ska givas eller tagas lättvindigt. En utländsk medborgare som önskar få ett svenskt medborgarskap bör avkrävas en ed om att han eller hon svär trohet och lojalitet mot Sveriges konung, svenska staten och den svenska nationen. Vidare bör den sökande genomgå en medborgarskapsutbildning och godkännas i språktest, kunskapsprov i det svenska språket, svensk kultur och historia, samt bedömas bli en tillgång för Sverige.
Det är ju onekligen rätt intressant att SD vill avkräva invandrare en lojalitet få svenskar har minsta intresse av. Nåväl, jag citerar vidare:
I regeringsformens första kapitel, Statsskickets grunder, 2 § sjätte stycket står: ”Samiska folkets och etniska, språkliga och religiösa minoriteters möjligheter att behålla och utveckla ett eget kultur- och samfundsliv ska främjas.” Där bör strykas ”och etniska, språkliga och religiösa minoriteters” så att den nya lydelsen blir: ”Samiska folkets möjligheter att behålla och utveckla ett eget kultur- och samfundsliv ska främjas.” Att vi accepterar det samiska folkets möjligheter ska dock inte tolkas som att vi är positiva till alla de särrättigheter som de större renägande samerna har idag.
Så…inga andra än samerna ska ha rätt att bevara sin kultur, ja förutom det som SD bedömer som svensk kultur såklart. Å samerna skall inte tro att de kan få något egentligt stöd i att bevara sin kultur, de ska bara ha rätten att få göra det. Hela motionen kan du läsa här. Lägg märke till att SD vill att medborgarskap skall få dras in vilket bryter mot mänskliga rättigheter, men det kanske inte är så noga?
SD har också drivit en motion för att avskaffa 1a maj som en helgdag. Känns ju som en given fråga för ett påstått arbetarparti va? Från motionen:
Min uppfattning är att helgdagar bör vara institutioner som knyter an till vårt lands gemensamma historia, till det allmänna och sammanhållande. De bör inte vara kopplade till vissa politiska särintressens historia och till det konfliktskapande och söndrande.
Istället föreslås exempelvis stadschefens (i detta fall kungens) födelsedag som en mer lämpad helgdag.
SD tycker också att det är lämpligt med segregerade fängelser. Där de lite finare svenska brottslingarna skall få egna anstalter medan de lite hemskare invandrarna skall bo på andra anstalter där standarden skall vara lägre, exempelvis skall ingen rehabilitering eller ”fängelselyx” erbjudas. Tanken är att dessa fängelser skall placeras nära svenska gränsen för att direkt kunna deportera fångar efter avtjänat straff. En dubbelbestraffning som inte är okej.
När vi ändå är inne på straff vill SD även sänka straffåldern till 13 år. Vi ska alltså kunna stoppa högstadiekids i finkan i SDs värld. De är iaf snälla nog att poängtera att finkan inte skall vara samma som den för vuxna.
SD vill även ändra om lite i lagen för polisens arbete så att polisen skall ha rätt att föra register över sådant som etnicitet, facklig tillhörighet, religion etc. Rena åsiktsregister och rasregister. De skriver bland annat:
Mot bakgrund av ovanstående anser vi därför att undantaget för behandling av känsliga personuppgifter bör lättas upp så att polisen lättare får registrera sådana uppgifter om den antar att dessa kan komma till användning vid framtida polisutredningar. Slutligen anser vi att sökförbudet på känsliga personuppgifter helt bör tas bort. På så sätt anser vi att polisens verksamhet kommer att underlättas och brottsutredningar effektiviseras.
Åsiktsregistrering. Snart i en polisstat nära dig.
SD vill även införa speciella ”förvar” där asylsökande skall hållas inlåsta tills asyl beviljats eller avslagits och de direkt kan utvisas. Detta motiveras med att det skulle motverka kriminalitet eller asylsökande som gömmer sig för att undgå utvisning. Sen kan en ju ta sig en funderare över hur detta går ihop med deras förespråkade assimileringspolitik. Det är inte speciellt lätt att bli en del av landet om en sitter inlåst.
SD anser sig också värna om kärnfamiljen. De vill förbjuda samkönade par att adoptera eller ges hjälp via IVF då de menar att barn skall ha en mamma och en pappa. Samtidigt har de lagt en motion där de uppmanar riksdagen att säga nej till en lagändring där en förälder skall ges uppehållstillstånd för att kunna fortsätta bo med sitt barn som denne har vårdnad om. SD verkar oroa sig för att en sådan lag skulle innebära att personer skaffar barn enbart för att få ett uppehållstillstånd. Kärnfamiljens bevarande gäller således bara för personer som redan är svenska medborgare….
SD vill även få utvisa personer bosatta i Sverige med omedelbar verkan och livstids förbud att återresa om de kan kopplas till någon form av islamiskt terrornätverk. Hur stark denna koppling ska vara verkar inte riktigt framgå. Kanske räcker det om ens kusins makes brorson kopplats till ett nätverk för att hela familjen skall ryka.
SD gör ju inte bara saker på riksnivå, på lokal nivå driver de motioner såsom att förbjuda religiös kost i alla Malmös skolor. Hur de tänkt sig med påsklunch eller jultallriken vet jag inte.
Detta är blott en liten skrap på ytan. Jag åternommer med mer dykningar ner i SDs motioner. Håll till godo så länge.
Åtminstone Paula Bieler , som har en hög position inom Sverigedemokraterna är emot alla former av assisterad befruktning, också för heterosexuella par. Det är skrattretande med tanke på att partiet ständigt tjatar om svenska värderingar. Att 2014 vara emot provrörsbefruktning överlag är knappast en ”typiskt svensk” värdering utan en åsikt främst konservativa katoliker torgför.
Källa?
Jo, Riksdagsval Under Regnbågen, RFSL:s sammanställning av partiernas syn på HBTQ-frågor. Den finns på nätet.
Jag har skrivit några inlägg om SDs principprogram och planerar några mer. Att läsa det är mer än nog för att bli mörkrädd inför vad de vill göra med sin makt. Vidrigt, fascistiskt, kvinnofientligt och rasistiskt. Jag förstår inte att det ens kan vara tillåtet att propagera för deras åsikter!